Af Jane Blichfeldt Fogh:
Hver uge har vi besøg af 20 udviklingshæmmede børn og unge fra foreningen Hatha Beiti, som på dansk betyder ’Dette er mit hus’. Det er en privat forening, som støtter handikappede børn og unge fra fattige områder af Damaskus. Flere er forældreløse, andre kommer fra hjem, hvor der ikke er råd til at købe mad. Soher Saloum, der er leder af foreningen, hjælper med alt fra mad, penge og moderlig omsorg. To læger fra Geneve besøgte hende for et par år siden og døbte hende straks ’Damaskus’ Mother Theresa’.
For 23 år siden rejste den kun 20-årige Soher Saloum til Kairo for at lære, hvordan hun bedst muligt kunne tage sig af sine to yngre brødre med Downs syndrom. Hun rejste hjem til Damaskus med ny viden og en drøm, som ikke kun brødrene fik gavn af. Hun ville hjælpe alle de handikappede i lokalområdet og åbnede derfor dørene til familiens hjem for alle med fysiske eller psykiske handikap. Heraf kom navnet ’Hatha Beiti’ (på dansk ’Dette er mit hus’), og titlen illustrerer fint Soher Saloums menneskesyn, for i hendes hus er alle velkomne.
Den filosofi har hun haft med sig i alle årene. Derfor blev familiens hus også for småt efter 13 år med åbne arme, og i stedet for at udelukke nogle, fandt hun nye lokaler med mere plads. Nu huser foreningen 68 børn og unge med forskellige handikap, som dagligt bliver fragtet dertil fra landsbyerne omkring Damaskus i private busser, som Hatha Beiti betaler. Soher Saloum har aldrig selv fået børn, men betragter de udviklingshæmmede børn og unge som sine egne. Men der er flere og flere, som har brug for et sted at være. Der er pt. over 200 på venteliste, så endnu en gang er det blevet trangt med pladsen i Hatha Beiti. Derfor har foreningen købt et nyt center længere ude på landet med meget mere plads, så de igen kan byde alle velkomne. De glæder sig meget til at flytte derud, især fordi de nu får mere plads til at danse og synge, som børnene elsker. Indtil da er de utrolig glade for, at vi på instituttet også åbner vores døre et par gange om ugen, så de kan træne deres sang og dans til den forestående festival den 29. februar.
Se flere billeder fra Hatha Beiti i Galleri.