”Jeg vil egentlig gerne et sted hen, hvor der sker lidt mere,” var Ole Egberg Mikkelsen svar til Udenrigsministeriets administrationschef, da han i 2006 blev tilbudt en ambassadørpost i Europa. Og han fik sin vilje. Om end han aldrig i sin vildeste fantasi havde forestillet sig et så begivenhedsrigt ophold. Men den noble ambassadør, der altid har styr på detaljerne og det venlige smil, klager bestemt ikke over hans tid som dansk ambassadør i Damaskus.
”Konflikthåndtering er kernen i diplomatiet. At være i Mellemøsten, som har haft så mange vanskelige forbindelsesforhold til Danmark, gør ambassadørjobbet udfordrende,” siger han og fortsætter:
”Jeg er meget fascineret af overgangssamfund, der ikke har fundet deres endelige form. Hvor der er interne dynamikker, der gør, at landet forandrer sig hastigt.”
Derfor er det også et drømmejob, der venter Ole Egberg Mikkelsen som ny dansk ambassadør i Tyrkiet.
”Landet har gennemgået en enorm social og økonomisk udvikling de sidste 10 år og fungerer på den måde som rollemodel for mange andre lande i Mellemøsten. Samtidigt er Tyrkiet et land med mange kontraster og et land, hvor spændingerne mellem sekulære og religiøse strømninger er tydelige. Og så er Tyrkiet jo kommet højt på den danske, den europæiske og den globale politiske dagsorden. Så jeg får nok at se til,” tilføjer Ole Egberg Mikkelsen med et skævt smil, der antyder, at det passer ham ganske udmærket.
Angrebet
Det er ikke nogen hemmelighed, at tegningekrisen ud for Ole Egberg Mikkelsen. Han havde kun lige nået at tømme flyttekasserne på sit nye ambassadekontor i Damaskus, da Jyllands Posten d. 30 september 2005 bragte de omstridte karikaturtegninger af profeten Muhammed. Og så rullede lavinen. Der var på politisk og officielt plan stor vrede, men den største udfordring, for den nyudnævnte ambassadør, var at få befolkningen og ikke mindst de toneangivende religiøse miljøer i tale.
”I sådan en situation handler det ikke om at blive enige. Det er så godt som umuligt, når ytringsfrihed og religion er på dagsordenen. Det handler om at mødes over en kop te, for det i sig selv er udtryk for respekt og forståelse,” siger Ole Egberg Mikkelsen og indrømmer, at det til tider var vanskeligt at forklare syrerne, der er vant til medier styret af myndighederne, at den danske regering ikke kunne forbyde tegningerne.
Tegningekrisen kulminerede d. 4. februar 2006, da den danske ambassade i Damaskus blev angrebet. Tiden op til attentatet havde været særdeles anspændt. Den fortættede atmosfære eskalerede med flere og flere trusler. Var du bange?
”Det var selvfølgelig meget utrygt. Men i den overvældende og kaotiske situation forsøgte jeg at opdele det uoverskuelige i mindre portioner og så arbejde mig frem mod løsningerne,” svarer han på sin fattede facon.
Ole Egberg Mikkelsen fulgte de dramatiske begivenheder i en direkte tv-transmission fra sit hjem i udkanten af Damaskus.
”Jeg var vred, ked af det og oprørt. Men igen – man kommer ikke langt i sådan en situation med personlige følelser. Man må arbejde konstruktivt.”
Og det gjorde Ole Egberg Mikkelsen så, blandt andet ved at åbne sin egen bolig for de danske ansatte på ambassaden, der måtte evakueres.
”Men på et tidspunkt frygtede vi, at min bolig ville blive det næste mål, så vi ringede rundt til vores syriske venner, som straks sagde ja til at huse danskerne indtil situationen igen var stabiliseret.”
Efter attentatet ændrede hele krisen karakter.
”Mange hernede var kede af, at tegningerne havde været bragt, men de var endnu mere kede af angrebet. De så det som et grænseoverskridende brud på noget meget grundlæggende hernede, nemlig gæstevenskabet. Så stemningen vendte og det kunne vi bruge i vores arbejde.”
Dannebrogs genrejsning
Det personlige højdepunkt som ambassadør i Mellemøsten kom for Ole Egberg Mikkelsen i juli 2006, da det lykkedes at evakuere knap 6000 danskere fra krigen i Libanon. Dannebrogsflagene, der skulle sikre busserne igennem krigszonen fra Libanon til Syrien, var desværre alle brændt under tegningekrisen, men det lykkedes i sidste øjeblik at få syet nogle nye.
”Så flaget vendte tilbage og hele evakueringen bidrog til et ændret syn på Danmark,” siger Ole Egberg Mikkelsen og forklarer, at ambassaden skulle hjælpe alle danskere – også de muslimske dansk-palæstinensiske borgere fra Libanon. Under tegningesagen havde mange syrere fået en del misopfattelser af, hvordan muslimer bliver behandlet i Danmark, så da billederne af evakuerede tørklæde-klædte kvinder havnede i medierne, vakte det opsigt.
”Syrerne spurgte, hvad vi havde gang i – hvorfor vi dog hjalp muslimerne væk fra krigen. Folk troede, at vi ved en fejl havde fået fat i de forkerte mennesker. Men det var lige præcis det signal, vi gerne ville sende. Nemlig at vi i Danmark hjælper uanset indkomst eller religiøse tilhørsforhold,” siger Ole Egeberg Mikkelsen og fortsætter:
”Jeg er stolt af, at vi i de sidste fire år har bevæget os væk fra de dramatiske begivenheder – og over til nære, politiske forbindelser. Jeg oplever faktisk slet ikke, at tegningekrisen bringes op fra syrisk side mere,” siger Ole Egberg Mikkelsen og fremhæver som tegn på de genopbyggede broer: en stor importstigning af danske produkter i Syrien, de danske turister, der valfarter til landet samt en livlig udveksling af danske og syriske kulturarrangementer.
Ifølge Ole Egberg Mikkelsen er den vigtigste egenskab som diplomat, at man kan tale troværdigt med alle – både officielle samtalepartnere, medier, religiøse ledere og den almindelige borger. Det er selvfølgelig også vigtigt med en solid viden om landene, man arbejder i, og så er man ingenting alene. Man er kun noget i kraft af gode samarbejdspartnere. Når det så er sagt, er der selvfølgelig mange situationer, hvor der ikke er nogen kære mor for en ambassadør, der skal repræsentere fædrelandet.
”Når lokummet brænder og bølgerne går højt må man selv løse problemerne. Man får selvfølgelig støtte alle mulige steder fra, men man må selv klare ærterne.”
Hvilke udfordringer der venter, og hvilke konflikter der skal løses af den nye danske ambassadør i Tyrkiet, må fremtiden vise.
”Men som sagt, jeg får nok at se til,” siger Ole Egberg Mikkelsen.
Fakta
Ole Egberg Mikkelsen
- Født i Esbjerg i 1956
- I 1977-1984 studerer han Statskundskab i Århus
- I 1984-1987 er han ansat som fuldmægtig i det daværende Industriministerium
- 1987 bliver han ambassadesekretær i Udenrigsministeriet
- I 1987-1988 arbejder han som ambassadesekretær i Wien
- I 1988 flytter han til Prag
- I 1991-1993 er han Ministersekretær for daværende udenrigsminister Uffe Elleman-Jensen, derefter for udviklingsminister Helle Degn.
- I 1993 bliver han ambassadesækretær for Den danske FN mission i Geneve
- I 2000 bliver han Chef fra Økonomikontoret i Udenrigstjenesten.
- I 2005-2008 er han dansk ambassadør i Syrien, Jordan og Libanon
- I 2008-2009 er han dansk ambassadør i Syrien
I august 2009 bliver han dansk ambassadør i Tyrkiet



